Mıgırdiç Margosyan Diyarbakır`da anıldı - Gündem
24 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

03 Nisan 2023  

Mıgırdiç Margosyan Diyarbakır`da anıldı -

Mıgırdiç Margosyan Diyarbakır`da anıldı Mıgırdiç Margosyan Diyarbakır`da anıldı

Ermeni yazar Mıgırdiç Margosyan, memleketi Diyarbakır'da anıldı.

Geçen yıl 2 Nisan'da vefat eden yazar Mıgırdiç Margosyan, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) hizmet binası salonunda anıldı. Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (DİTAV) tarafından düzenlenen anma programına Şeyhmus Diken, Udi Yervant, Hovhannes Gaffur Ohanyan ve Ahmet Çakmak konuşmacı olarak katıldı.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya'nın da konuşma yaptığı anmada Margosyan'ın Diyarbakır tutkusu, bu tutkunun edebiyatına yansıması, mizahı anılarla anlatıldı.
Etkinliğe katılanların da Margosyan'la ilgili anı ve düşüncelerini paylaştığı programın sonunda Udi Yervant küçük bir konser verdi..23 Aralık 1938’de Diyarbakır’ın Hançepek Mahallesi’nde (Gâvur Mahallesi) doğan Margosyan, eğitimini Süleyman Nazif İlkokulu, Ziya Gökalp Ortaokulu, daha sonra İstanbul’daki Bezciyan Ortaokulu ve Getronagan Lisesi’nde sürdürdü. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi.

Aras Yayınları'nın da kurucularından olan Margosyan, öykü romanlarında hep Diyarbakır'ı yazdı. Margosyan, bir yıl önce, 2 Nisan’nda İstanbul'da vefat etti
Bu haber gazeteduvar kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (gazeteduvar) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(gazeteduvar). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+