​3 dinin ruhani temsilcileri Hatay`da iftar sofrasında buluştu - Gündem
21 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Արփող

Gündem :

22 Nisan 2023  

​3 dinin ruhani temsilcileri Hatay`da iftar sofrasında buluştu -

​3 dinin ruhani temsilcileri Hatay`da iftar sofrasında buluştu ​3 dinin ruhani temsilcileri Hatay`da iftar sofrasında buluştu

Depremleriyle sarsılan Türkiye'nin Hatay ilinde, 3 dinin ruhani temsilcileri dini ve tarihi yapılara ziyarette bulundu. Ruhaniler ayrıca Hatay'da iftar sofrasında buluştu. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız'ın davetlisi olarak Hatay'a gelen Ekümenik Patrik Bartholomeos, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, Türkiye Yahudileri Hahambaşı İsak Haleva, Süryani Katolik Kilisesi Patrik Vekili Korepiskopos Orhan Çanlı, Süryani Kadim Cemaati Patrik Vekili Yusuf Çetin, Türkiye Ermeni Katolikleri Ruhani Lideri Boğos Levon Zekiyan, Keldani Katolik Kilisesi Patrik Vekili Mgr. François Yakan, Latin Katolik Cemaati Ruhani Reisi Massimiliano Palinuro, beraberindeki sanatçılar, basın mensuplarından oluşan grupla Hatay'daydı. Heyette AKP Hatay milletvekili Hüseyin Yayman ve AKP İstanbul Milletvekili adayı Dr. Sevan Sıvacıoğlu da yer aldı.

Heyet gezisi sırasında ilk olarak Habib-i Neccar Camisi önüne geldi. İl Müftüsü Mevlüt Topçu'nun duasının ardından konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız Beyoğlu gibi Hatay'da da yüzyıllardır farklı inançlar, kültürler, dinler ve medeniyetlerin kardeşçe bir arada yaşadığını vurguladı.

Beyoğlu'ndan Hatay'a acıları paylaşmak üzere bölgeye geldiklerini kaydeden Yıldız, "Acımızı paylaşmak üzere birlik soframızda bir araya geliyoruz. Bütün dünyaya şunu ifade ediyoruz; büyük bir deprem evlerimizi, iş yerlerimizi ve mabetlerimizi yıktı ama birliğimiz, kardeşliğimiz ayakta. Bunu birlikte ayakta tutacağız." diye konuştu.

Hüseyin Yayman, deprem nedeniyle yaşanan acının büyük olduğunu söyledi. Büyük acı için büyük bir dayanışmanın gerektiğini ifade eden Yayman, şöyle konuştu: "Büyük acılar, ancak büyük kardeşlikle aşılabilir. Burası kardeşliğin, barışın ve medeniyetlerin şehri. Bu acılı günümüzde yanımızda olduğunuz için şükranlarımızı sunuyoruz."

Konuşmaların ardından dini liderler ve beraberindekiler, Antakya'daki dini yapıları ziyaret etti. 3 dinin temsilcileri Beyoğlu Belediyesince düzenlenen iftar programına da katıldı. Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan da sınırları içinde yaşayan çeşitli mezhep ve dini inanışlara sahip insanlarla Hatay ve Beyoğlu'nun birbirine benzediğini söyledi. Patrik Maşalyan "Bu bir servet. Afet günlerinde dünyanın dört bir yanından insanların yardıma gelmesinin ne kadar iyi olduğunu hepimiz gördük" dedi. Depremin yıktığını ancak şimdi "yapma zamanı" olduğunu vurgulayan Maşalyan Kullanılacak harçların içinde en önemlisinin de iman olduğunu söyledi. Patrik Maşalyan, "Sadece çimento ve demirle değil ama imanla ve ruhla Antakya yeniden ayağa kalkacak, yeniden biçim alacak. Antakya'nın bereketli coğrafyasından sapasağlam binalar fışkıracak." ifadesini kullandı. Patrik Maşalyan konuşmasının sonunda Ramazan ayını ve yaklaşan Ramazan Bayramını tebrik ederek hayırlara vesile olmasını diledi.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+