Blinken, Azerbaycan ve Ermenistan liderleriyle görüştü - Gündem
22 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

02 Mayıs 2023  

Blinken, Azerbaycan ve Ermenistan liderleriyle görüştü -

Blinken, Azerbaycan ve Ermenistan liderleriyle görüştü Blinken, Azerbaycan ve Ermenistan liderleriyle görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile iki ülke arasındaki görüşmeleri ele aldığı bildirildi.

ABD Dışişleri Sözcüsü Matt Miller, Blinken’ın Ermenistan ve Azerbaycan liderleri ile görüştüğünü duyurdu.

Miller, yaptığı iki ayrı açıklamada, Blinken’ın iki lidere de Azerbaycan-Ermenistan barış görüşmelerinin önemini vurguladığını ve ABD'nin destek sözünü yinelediğini kaydetti.

Aliyev ile görüşmeye ilişkin açıklamasında Miller, “Blinken barışın mümkün olduğuna inandığını paylaştı. Ayrıca, Laçin koridorunda bir kontrol noktası kurulmasının barış sürecine güven inşa çabalarını zayıflattığından derin kaygı duyduklarını ve Laçin koridorunun ticari ve özel araçlara en kısa zamanda yeniden açılmasının önemini vurguladı.” ifadelerine yer verdi.

Miller, Paşinyan ile görüşmeye ilişkin açıklamasında ise, “Blinken, Güney Kafkasya'da kalıcı bir barışın sağlanması için doğrudan diyaloğun ve diplomasinin tek yol olduğunu yineledi. Ayrıca Başbakan'ın barış sürecine olan bağlılığından dolayı takdirini ifade etti” ifadelerini kullandı.

Bakü yönetimi, geçen hafta sonunda, Karabağ bölgesi ile Ermenistan arasındaki tek bağlantı yolu olan Laçin Koridoru'nda bir sınır kontrol noktası oluşturmuş, buna büyük tepki gösteren Erivan ise atılan adımı, kısa süre önce üzerinde anlaşılan ateşkesin ihlali olarak nitelendirmiş ve kınamıştı. Azerbaycan, kontrol noktası kurmaya gerekçe olarak, Ermenistan'dan bölgeye, "Ermeni haydutların Azerbaycan topraklarında yasa dışı bir şekilde bir araya gelmeleri amacıyla yapılan yasa dışı iş gücü, silah ve mayın sevkiyatını" gösteriyor.
Bu haber rudaw kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (rudaw) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(rudaw). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+