​Bölgedeki Ermeni ve Süryaniler 14 Mayıs seçimlerini yakından izliyor - Gündem
17 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

08 Mayıs 2023  

​Bölgedeki Ermeni ve Süryaniler 14 Mayıs seçimlerini yakından izliyor -

​Bölgedeki Ermeni ve Süryaniler 14 Mayıs seçimlerini yakından izliyor ​Bölgedeki Ermeni ve Süryaniler 14 Mayıs seçimlerini yakından izliyor

Evinin önünde silahlı saldırıya uğrayan bir kişi hayatını kaybettiA+A-Diyarbakır (Rûdaw) – Bölge kentlerinde yaşayan Süryani ve Ermeniler de 14 Mayıs seçimlerini yakından takip ediyor. Bölge bileşenleri iktidara kim gelirse gelsin hakların teslim edilmesi ve ülkenin istikrarar kavuşturulmasına, kalıcı barışın sağlanmasına vurgu yaptı.

Diyarbakır Ermeni Surp Giragos Vakfı Başkanı Ohannes Ohanyan, Rûdaw’a verdiği demeçte seçim sonrası iktidara gelecek taraftan kalıcı barış, Ermeni haklarının tanınması ve istikrar talebinde bulundu.

Ohanyan, “Biz Ermeniler olarak seçim sonrası isteriz ki tüm ülkede herkesin kendini ifade etmesini isteriz. 3-4 senedir bu ülkede çok sayıda çatışma, savaş, sertlik oldu. Ortamın yumuşamasını isteriz. En iyi demokrasinin gelmesini, tüm herkesin yerinde kalmasını ve biz Ermenilerin de kalmasını isteriz” dedi.

Mardin’de sayıları 10 binin altına düşen Süryaniler de son dönemde hükümetin kendilerine çok yardım yaptıklarını belirterek bu yardımların seçim sonrasında da devam etmesini istedi.

Mardin Kırklar Kilisesi rahibi Gabriel Akyüz, “Son 20 yıllık süreçte hükümetin bize yaptığı iyilikleri unutamayız. Bu iyiliklerin devam etmesini istiyoruz” dedi.

Bu haber rudaw kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (rudaw) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(rudaw). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+