​Mardin milletvekili George Aslan: Bölgede Noel kutlayanlar tehdit ediliyor1 - Gündem
20 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Արագած / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

13 Aralık 2023  

​Mardin milletvekili George Aslan: Bölgede Noel kutlayanlar tehdit ediliyor1 -

​Mardin milletvekili George Aslan: Bölgede Noel kutlayanlar tehdit ediliyor1 ​Mardin milletvekili George Aslan: Bölgede Noel kutlayanlar tehdit ediliyor1

DEM Parti (Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi) Mardin milletvekili George Aslan bölgede Noel kutlayanlara karşı resmi kurumlardan ayrımcı mesajlar paylaşıldığını belirterek İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in yanıtlaması talepiyle TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

Mardin milletvekili George Aslan'ın her iki bakana yönelttiği soru önergesi şöyle:

"Türkiye’de yaşayan Hristiyanlara yönelik nefret söylemi ve nefret suçları her yıl özellikle Noel Bayramı ve Yılbaşı döneminde daha da artmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada Noel Bayramını ve Yılbaşını kutlayanları tehdit eden ve hedef gösteren bir mesaj paylaşılmıştır. Mardin İl Eğitim Müdürlüğü tarafından gönderildiği ve Nusaybin ilçe Milli Eğitim müdürü aracılığıyla okulların whatsapp gruplarında paylaşıldığı ifade edilen mesajda “Arkadaşlar yılbaşı yaklaşıyor, Noel denilen katil, barbar, eli kanlı aşağılıkların çocukları islam coğrafyasında katliam yaparken bazı işgüzar kişiler okullarımızda Noel kutlaması, süslemesi, etkinlik vb., özellikle ana sınıfı ve ilkokullarda yapıyorlar. Önceden tüm kurumlarımızı uyaralım, hiçbir şekilde Noel ile ilgili bir etkinlik istemiyoruz. Lütfen uyarıyı önceden yapalım, birbirimizi üzmeyelim. Hangi okul yaparsa o saatte ilçe müdürü, okul müdürü ve ilgili öğretmenleri çağırıp gerekçesini soracağız ve gerekeni de yapacağız.” denilmektedir.

TCK m.216 ve m. 122’ye göre ‘Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ ve ‘Nefret ve Ayrımcılık’ suçu olan söz konusu ifadeler Mardin’de Noel Bayramını kutlayan Süryaniler başta olmak üzere yılbaşını kutlayanları hedef haline getirmektedir.

Bu bağlamda;


1. Mardin’de Noel Bayramını ve Yılbaşını kutlayanları tehdit eden ve hedef gösteren söz konusu mesaj Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?


2. Tehdit ve nefret içerikli mesajı paylaşan Mardin İl Eğitim Müdürlüğü’ne yönelik herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?


3. TCK m. 216 ve m. 122’ye göre ‘Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ ve ‘Nefret ve Ayrımcılık’ suçu işleyen Mardin İl Eğitim Müdürü görevden uzaklaştırılacak mıdır?


4. Türkiye’de farklı etnik ve dini kesimlere yönelik yaşanan nefret söylemleri ve nefret suçlarının önlenmesi için Bakanlığınız tarafından yürütülmekte olan herhangi bir çalışma bulunmakta mıdır? "Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+