​Van Akdamar Adası ve Kilisesi ışıl ışıl oldu - Gündem
24 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

27 Aralık 2023  

​Van Akdamar Adası ve Kilisesi ışıl ışıl oldu -

​Van Akdamar Adası ve Kilisesi ışıl ışıl oldu ​Van Akdamar Adası ve Kilisesi ışıl ışıl oldu

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı, Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesince yapılan çalışmalarla, tarihi Akdamar Adası ve üzerinde bulunan tarihi kilise ışıklandırıldı. Ada, yeni görünümüyle ilgi çekti.

27 Aralık 2023 Çarşamba 02:05[Van Akdamar Adası ve Kilisesi ışıl ışıl oldu]UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde bulunan Van'ın en önemli tarihi varlıklarından olan Akdamar Adası, yapılan ışıklandırma ile yeni bir kimliğe büründü. Gevaş ilçesindeki Akdamar Adası'nda bulunan tarihi Akdamar Kilisesi'nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 2005 yılında restorasyon çalışması başlatıldı. Çalışmaların tamamlanmasının ardından tarihi kilise, 2007 yılında uluslararası törenle 'Anıt Müze' olarak açıldı. Yılda 1 gün ayin izni verilen kilisede, 19 Eylül 2010'da, 95 yıl aradan sonra ilk ayin yapıldı. En son 2014'te yapılan, sonraki yıllarda güvenlik gerekçesiyle iptal edilen ayin, 3 yıl sonra 2017'de 6'ncı ayin yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın özel izniyle yılda bir kez ibadete açılan tarihi Akdamar Kilisesi, bu yıl 10 Eylül'de 11'inci ayine ev sahipliği yaptı.

Bu haber vanekspres kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (vanekspres) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(vanekspres). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+