​Peskov: Moskova, Bakü ve Yerevan`ın mümkün olan en kısa sürede barış anlaşması imzalayacağını umuyo - Gündem
23 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

31 Aralık 2023  

​Peskov: Moskova, Bakü ve Yerevan`ın mümkün olan en kısa sürede barış anlaşması imzalayacağını umuyo -

​Peskov: Moskova, Bakü ve Yerevan`ın mümkün olan en kısa sürede barış anlaşması imzalayacağını umuyo ​Peskov: Moskova, Bakü ve Yerevan`ın mümkün olan en kısa sürede barış anlaşması imzalayacağını umuyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov, Moskova'nın Bakü ve Yerevan'ın mümkün olan en kısa sürede barış anlaşması imzalamasını umduğunu söyledi. Peskov, her iki tarafın da siyasi iradesinin olduğunu gördüklerini belirtti.

"Gerçekten de ülkelerin barış anlaşması üzerindeki çalışmalarda sona yaklaştığını görüyoruz. Umuyoruz ki bu en kısa sürede gerçekleşir. Tabii ki, kaliteye zarar vermeden. Bu nedenle, bu çalışmanın ne zaman tamamlanacağını birlikte bekliyoruz. En önemlisi, hem Bakü hem de Yerevan'ın siyasi iradesinin varlığını görüyoruz ve tabii ki bunu destekliyoruz" dedi Peskov.

Kremlin sözcüsü, barış anlaşması imzalamanın her iki ülke için ve bölgedeki istikrar ve barış için faydalı olacağını belirtti.

Hatırlanacağı üzere 2020-2023 yılları arasında Dağlık Karabağ'da esir alınan 31 asker ve Eylül ayında esir alınan 1 asker Ermenistan'a geri döndü.

7 Aralık'ta, Ermenistan Başbakanı'nın ofisi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanının yönetimi, Bakü'nün 32 askeri, Yerevan'ın ise 2 askeri serbest bırakacağını ve tarafların güvenin artırılması için adımlar atacaklarını belirten ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada, her iki tarafın, bölgede beklenen barışa ulaşma tarihi bir fırsat olduğuna inandıklarını belirtiyor. İki devlet, ilişkileri düzenlemeye, ülkelerin egemenlik ve toprak bütünlüğü prensiplerine saygı temelinde bir barış anlaşması yapma niyetlerini doğruladı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+