​Karabağ`da Aliyev Ermeni haçkarlara karşı savaşıyor - Gündem
21 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

10 Mart 2024  

​Karabağ`da Aliyev Ermeni haçkarlara karşı savaşıyor -

​Karabağ`da Aliyev Ermeni haçkarlara karşı savaşıyor ​Karabağ`da Aliyev Ermeni haçkarlara karşı savaşıyor

Azerbaycan, Artsakh'ta sadece Ermeni mezarlıklarını değil, bu mezarlıkların varlığına dair herhangi bir kanıtı da yok ediyor.

Tarih tekrar ediyor, vandallar sadece mezarlıkları değil, aynı zamanda bu mezarlıklara dair herhangi bir kanıtı da yok ediyorlar. Onların sıradaki hedefi, Ivanian'daki Haçkarlar oldu.

1920'de Ermeni-Tatar/Azerbaycan çatışmaları sırasında Hocalı yeniden yerleştirildiğinde, yerleşim yerinin batı kısmına Berdazdor'daki Büyük Katliam'dan kurtulan Ermeniler, Şuşi'den ve doğu kısmına ise Yeghegnadzor (Daralagyaz) ve Sisian'dan kaçan Azerbaycanlılar yerleşti. Bu iki kısım ayrı yaşıyordu, ancak aynı adı taşıyordu - Hocalı - ve aynı köy meclisine bağlıydılar, başkanları Hovsep Avakyan ve Bakshi Sarkisyan'dı ("Sovyet Karabağ", 24.10.1990).

Hocalı'nın güneybatı kısmında küçük bir Ermeni mezarlığı vardı (25-30 mezar taşı), buraya Berdadzor'dan yerleşen Ermeniler gömüldü. Tanıklıklara göre, Artsakh hareketi sırasında, Ermeniler tekrar memleketlerini terk etmek zorunda kalırken, Azerbaycanlılar Ermeni mezarlığını yıktı ve mezar taşlarını karşı vadideki uçuruma attılar.

Yukarıda adı geçen Bakshi Sarkisyan'ın torunu - Ishkhan Sarkisyan - anıtsal bir Hachkar'ı yerleştirdi aynı zamanda kendi akrabalarının da gömüldüğü mezarlık alanına" denildi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+