​Ermenistan, güvenlik alanında AB ile işbirliğini derinleştirmeyi amaçlayan tüm girişimleri önemsiyo - Gündem
13 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Պարխար / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

20 Mart 2024  

​Ermenistan, güvenlik alanında AB ile işbirliğini derinleştirmeyi amaçlayan tüm girişimleri önemsiyo -

​Ermenistan, güvenlik alanında AB ile işbirliğini derinleştirmeyi amaçlayan tüm girişimleri önemsiyo ​Ermenistan, güvenlik alanında AB ile işbirliğini derinleştirmeyi amaçlayan tüm girişimleri önemsiyor

Ermenistan, Avrupa Birliği'nin Ermenistan Sivil Misyonunun faaliyetlerine ve ayrıca Avrupa Birliği ile güvenlik alanında işbirliğini derinleştirmeye yönelik tüm girişimlere büyük önem vermektedir.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Mnatsakan Safaryan, Ulusal Meclis'te bunu belirterek, "Ermenistan Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği arasında AB'nin Ermenistan Misyonu'nun (EUM) statüsüne ilişkin" anlaşmanın onaylanmasına yönelik projeyi sundu.

Dışişleri Bakan Yardımcısına göre, anlaşma Avrupa Birliği misyonu ve personeli için geçerli olup yalnızca Ermenistan Cumhuriyeti topraklarında geçerlidir.

Safaryan, "Ermenistan'daki AB misyonu, bu anlaşmanın sağladığı işlevlerin yerine getirilmesi sırasında bağımsız olarak faaliyet göstermektedir. Anlaşma, AB misyonunun Ermenistan'daki faaliyetlerini düzenlemekte, misyonu ve personelini kapsamakta ve misyonun Ermenistan Cumhuriyeti topraklarındaki işlevlerini belirtmektedir. Misyonun faaliyetleri yalnızca Ermenistan'ın doğu sınırlarının istikrarının sağlanması açısından değil, aynı zamanda AB-Ermenistan siyasi ilişkilerinin hızlı yakınlaşma süreçleri açısından da düzenlenmektedir.

Ermenistan Cumhuriyeti'ndeki AB misyonu, bileşenleri, birimleri, karargahı ve personeli de dahil olmak üzere, Ermenistan Cumhuriyeti'nin yetkili birimleri tarafından gümrük ve vergi konularında diplomatik statüye sahip bir temsilci olarak değerlendirilecektir." şeklinde konuştu.

Safaryan'a göre anlaşma, AB'nin Ermenistan'daki misyonunun normal işleyişini sağlamayı amaçlayan ilgili organların işlevleri, Ermenistan topraklarındaki sınır geçiş ve hareket prosedürlerini, misyona tanınan ayrıcalıkları ve dokunulmazlığın yanı sıra cezai yargı yetkisi, güvenlik ve bilgiye erişimle ilgili diğer konuları da açıklığa kavuşturuyor.

"Ermenistan için yaratılan güvenlik risklerini ve ülkenin doğu sınırlarında durumun daha da ağırlaşması yönündeki önemli riski dikkate alarak, Ermeni tarafı Avrupa Birliği'ne başvurarak yukarıda bahsi geçen izleme misyonunun geçerlilik süresinin uzatılmasını talep etti." dedi.

Bakan Yardımcısı, "23 Ocak 2023'te AB Konseyi, görev süresinin başlangıcından itibaren iki yıl süreyle Ermenistan'da yeni bir sivil AB izleme misyonu görevlendirmeye karar verdi.

AB sivil misyonunun Ermenistan'da görevlendirilmesi, bölgede kalıcı barışın sağlanması ve istikrarın sağlanmasını amaçlıyor. Ermeni tarafı hem buna hem de Avrupa Birliği ile güvenlik sektöründe işbirliğini derinleştirmeye yönelik tüm girişimlere büyük değer veriyor" ifadelerini kullandı.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+