​Ermenistan Ulusal Meclisi, AB`nin Ermenistan Misyonunun statüsüne ilişkin anlaşmayı onayladı - Gündem
23 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ծմակ / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

20 Mart 2024  

​Ermenistan Ulusal Meclisi, AB`nin Ermenistan Misyonunun statüsüne ilişkin anlaşmayı onayladı -

​Ermenistan Ulusal Meclisi, AB`nin Ermenistan Misyonunun statüsüne ilişkin anlaşmayı onayladı ​Ermenistan Ulusal Meclisi, AB`nin Ermenistan Misyonunun statüsüne ilişkin anlaşmayı onayladı

Ermenistan Ulusal Meclisi, Ermenistan Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği arasında Avrupa Birliği'nin Ermenistan Sivil Misyonunun statüsüne ilişkin anlaşmayı onayladı. Ulusal Meclis'in olağan oturumunda karar tasarısı 0 "hayır" ve 27 "çekimser" oyuna karşı 57 oyla kabul edildi.

Anlaşma, AB misyonunun Ermenistan'daki faaliyetlerini düzenlemekte, misyonu ve personelini kapsamakta ve misyonun Ermenistan Cumhuriyeti topraklarındaki işlevlerini belirtmektedir. Misyonun faaliyetleri yalnızca Ermenistan'ın doğu sınırlarının istikrarının sağlanması açısından değil, aynı zamanda AB-Ermenistan siyasi ilişkilerinin hızlı yakınlaşma süreçleri açısından da düzenlenmektedir.

Ermenistan Cumhuriyeti'ndeki AB misyonu, bileşenleri, bölümleri, genel merkezi ve personeli de dahil olmak üzere, Ermenistan Cumhuriyeti yetkili makamları tarafından gümrük ve vergi konularında diplomatik statüye sahip bir temsilci olarak değerlendirilecektir.

Anlaşma aynı zamanda Ermenistan topraklarındaki sınır geçiş ve hareket prosedürlerini, misyona tanınan ayrıcalıkları ve dokunulmazlığın yanı sıra cezai yargı yetkisi, güvenlik ve bilgiye erişimle ilgili diğer konuları da açıklığa kavuşturuyor.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+