​Nikol Paşinyan: “Ermeni Soykırımı kurbanlarının listesinin hazırlanması hiç bir zaman gündemde yer - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

07 Mayıs 2024  

​Nikol Paşinyan: “Ermeni Soykırımı kurbanlarının listesinin hazırlanması hiç bir zaman gündemde yer -

​Nikol Paşinyan: “Ermeni Soykırımı kurbanlarının listesinin hazırlanması hiç bir zaman gündemde yer ​Nikol Paşinyan: “Ermeni Soykırımı kurbanlarının listesinin hazırlanması hiç bir zaman gündemde yer almamış”

Ermeni soykırımı kurbanlarının bir listesini hazırlamak gibi bir gündem asla olmadı." Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, bunu gazeteciler ile yaptığı basın toplantısı sırasında dile getirdi.

Ermeni medya mensuplarından biri Başbakan’a şunu sormuştu:

"Sayın Paşinyan, sizin ekibinizden olan kişiler, Ermeni Soykırımı kurbanlarının bir isim listesini hazırlamayı niyetlendiğinizi bildirdiler. Böyle bir girişim var mı? Lütfen açıklar mısınız, asıl hedefi nedir? Bazı çevreler burada Türkiye'nin izini görüyor, bu Türkiye'nin talimatı, yetkililerin bu listeyi Türkiye'nin talimatıyla hazırlamaya çalıştıklarını iddia ediyorlar."

Hatırlanacağı üzere Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Ermeni nüfusunun katliamları Ermeni Soykırımı olarak adlandırılır. Bu katliam, Osmanlı İmparatorluğu'nun farklı bölgelerindeki İttihat ve Terakki hükümeti tarafından organize edildi.

Birinci Dünya Savaşı'nın başlangıcında, Osmanlı İmparatorluğu'nda 2 milyondan fazla Ermeni yaşıyordu. 1915-1923 döneminde yaklaşık 1,5 milyon Ermeni öldürüldü ve geri kalanlar ya zorla İslam'a dönüştürüldü ya da dünyanın farklı ülkelerine sığındı.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+