​Paşinyan`dan Biden`a: Ermenistan, bölgemizde barışın tesisi sürecinde ABD`nin rolüne büyük değer ve - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

03 Temmuz 2024  

​Paşinyan`dan Biden`a: Ermenistan, bölgemizde barışın tesisi sürecinde ABD`nin rolüne büyük değer ve -

​Paşinyan`dan Biden`a: Ermenistan, bölgemizde barışın tesisi sürecinde ABD`nin rolüne büyük değer ve ​Paşinyan`dan Biden`a: Ermenistan, bölgemizde barışın tesisi sürecinde ABD`nin rolüne büyük değer veriyor

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Bağımsızlık Günü münasebetiyle Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'a tebrik mesajı gönderdi.

Mesajda şu ifadelere yer verildi:

"Sayın Başkan Biden,

Ermenistan Cumhuriyeti Hükümeti ve şahsım adına, sizi ve Amerika Birleşik Devletleri halkını Bağımsızlık Gününüzü içtenlikle kutluyorum.

Amerika Birleşik Devletleri'ni kuran evrensel özgürlük, adalet ve demokrasi değerleri ve Bağımsızlık Bildirgesi'ne yansıyan idealler, dünya çapında ilham ve cesaret kaynağı olmaya devam ediyor.

Ermenistan ve ABD arasındaki çok katmanlı ve yakın ilişkiler, son yıllarda işbirliğinin önemli ölçüde büyümesi ve gelişmesi, yeni alanların ikili gündeme dahil edilmesi, demokratik ilkelere, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarının korunmasına dayanan ortaklığımızın gücünün altını çiziyor.

Demokratik reformlar, ekonomik ve enerji dayanıklılığının desteklenmesi, adalet, yolsuzlukla mücadele, güvenlik işbirliği ve diğer alanlarda işbirliğimizi daha da genişletme taahhüdünün, Ermenistan ile ABD arasındaki stratejik diyaloğun stratejik ortaklık düzeyine yükseltilmesi vizyonuna yansıdığını bildirmekten mutluluk duyuyorum.

Ermenistan, bölgemizde barışın tesis edilmesi sürecinde ABD'nin rolüne büyük değer vermekte ve ABD'nin 1991 Almatı Bildirgesi uyarınca Ermenistan Cumhuriyeti'nin egemenliğine, bağımsızlığına, demokrasisine, toprak bütünlüğüne ve sınırlarının dokunulmazlığına verdiği desteği derinden takdir etmektedir.

Bu fırsattan yararlanarak Ermenistan'ın barış gündemine bağlılığını bir kez daha teyit etmek ve bu kritik dönemde devam eden ve güçlenen ortaklığımızın iki ülke ve bölge için barışçıl ve daha müreffeh bir geleceğin inşasına katkıda bulunacağına olan güvenimi ifade etmek istiyorum.

Sizi Bağımsızlık Günü'nde bir kez daha tebrik ediyor, size ve dost ABD halkına barış, refah ve sürekli ilerleme diliyorum."


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+