6-7 Eylul de ne oldu? (2) - Haber Arşivi 2001-2011
28 Mart 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Արեգ / Օր : Սիմ / Ժամ : Առագոտ

Haber Arşivi 2001-2011 :

08 Eylül 2005  

6-7 Eylul de ne oldu? (2) -

6-7 Eylul de ne oldu? (2)

Bugun sagda-solda meydana gelen kitle olaylari size ne dusunduruyor bilemem bana 6-7 Eylul olayini dusundurdukleri bir gercek. O olayin 50. yildonumu bugunler bu sebeple de her yerde o gunleri hatirlatan bir yayinla karsilasmaniz dogal; ancak vesile olmasaydi da bugunku kitle olaylarina baktikca 6-7 Eylul u dusunurdum... Hani Org. Sabri Yirmibesoglu nun gazeteci Fatih Gullapoglu na Muhtesem bir ozel harp operasyonuydu diye tanimladigi olayi... Ataturk un Selânik teki evi kundaklandi haberiyle Istanbul u ayaklandirmisti o operasyonu planlayanlar; evi kundaklayan da haberi yazip yayan da kitleleri sokaga doken de bilerek bilmeyerek operasyonun birer unsuruydu... Operasyonda bir bicimde adi gecenler sonunda mukâfatlandirildilar... Yunan polisinin kundakci olarak tutukladigi kisi Turkiye ye kacti ve vali oldu. Haberi yazip yayanlar hep onemli yerlere geldiler... Gazetesine ikinci baski yaptirip o gunun imkânsizliginda 200 binin uzerinde basan gazeteci uluslararasi bir haber ajansi sahibi oldu; gazetenin sahibi de milletvekili... Haberi kim yazmisti peki? Gecen yil vefat eden Cemile Sara Korle nin ardindan Hurriyet te cikan haberde su bilgi yer aldi: Esi Atina ya ataninca yaptigi Ataturk un evi bombalandi haberi Turkiye yi sarsan 6-7 Eylul olaylarini baslatmisti. Anadolu Ajansi nin muhabirligini de yapan Korle Atina da yaptigi haberi soyle anlatmisti: Ataturk un Selanik teki evine bomba atildi haberini veren bendim. Atina da iken yardimci olarak Yunan birini tutmustum. Rumca bilmedigim icin bazi konulari o takip ediyordu. Bir gun bana geldi ve Selanik te Ataturk evinde bomba patladi diye haber verdi. Patlayan bomba degildi. Benim de verdigim haber gazete kâgidina sarilmis iki tane dinamit lokumuydu. Kocaman bomba degil. O zamanlar bilmiyorum her nedense bazi gazeteler buyuk mansetlerle verdi. O zaman 6-7 Eylul olaylari cikti. Kiyametler koptu. Yaktilar yiktilar. Gazeteci Sara Korle nin esi Sinan Korle de Birlesmis Milletler e protokol muduru oldu. Bu tur operasyonlara katilanlarin basina talih kusu kondugu belli. Madem 50 yil once olup bitenlerle bugun karsilasilan olaylar arasinda benzerlikler kuruyorum bu durumda ozel harp operasyonu oldugu yillar sonra fâs edilen 6-7 Eylul olayinin neden meydana geldigine de yakindan bakmam gerek. 6-7 Eylul hemen ardindan olmasa da Demokrat Parti iktidarinin sonunu getirmede gerekce olarak kullanilan olaylardandi. Yassiada da gorulen dâvâlardan biri de 6-7 Eylul olayiydi. Ozellikle Basbakan Adnan Menderes in olayi onceden planladigi kayitlara gecirilmek istendi. Dusunun ki sivil iktidar bilmese bile onlari yargilamaya karar verenler gercek fâillerin kim oldugunu bilecek durumdaydilar. Cok iyi bildikleri halde 6-7 Eylul u DP kadrosuna mâl etmekte hic tereddut etmediler... Operasyonu planlayip hayata gecirenler o kadar zahmete neden katlanmislardi acaba? Cevabi basit: 6 Eylul 1955 Londra da Kibris uzerine ilk onemli toplantinin yapildigi tarihtir. Fatin Rustu Zorlu Kibris in gelecegini konusmak uzere Yunan ve Ingiliz disisleri bakanlariyla bulusmustu... Uc ulke arasinda Kibris konusunda en mâsumu olan Turkiye toplantinin gidisini etkileyebilecek konumdaydi. 6-7 Eylul gununun capulculuk manzaralari Turkiye nin uluslararasi alandaki hareket alanini daraltiverdi... Ustelik olayda Ingiliz parmagi da tespit edildi. DP iktidarinin suresi olayla kisaldi ama Turkiye nin agirligi da azaldi. Kime ne? Dun olayi ele alirken Kibris Turktur Cemiyeti nin kiskirtici rolune deginmis bu arada o cemiyetin 2. baskani olan bir isim uzerinde durmustum: Orhan Birgit... Bazilari olagandisiligi uzerine uzerine ceker; Orhan Bey de onlardan galiba... 6-7 Eylul den on yil once (Aralik 1945) meydana gelen Tan Matbaasi baskini olayinda ilk saflarda yine o yer aliyordu cunku. Bunu sanki herkes bu bilgilere sahipmis gibi yazdim; oysa bazi okurlar okuduguna inanamadi. 1950 lerde Kibris Turktur Cemiyeti yoneticisi olarak dort ay 20 gun hapiste yatmis Orhan Birgit in adinin 1945 te yasanan Tan Matbaasi olayina karistigi pek cok kaynakta yazili. En son 1999 yilinda Server Tanilli kalemine doladi olayi; hem de Orhan Birgit in de yazdigi Cumhuriyet gazetesinde... Okuyalim: Ertesi gun Istanbul Universitesi bahcesinde toplanan sagci gencler baslarinda Orhan Birgit ve Ali Ihsan Gogus ellerinde bayraklarla Cumhurbaskani Ismet Inonu nun resimleri yuruyuse gecerek gazete onune gelirler. Sagci diye anilanlardan Ali Ihsan Gogus de sonralari CHP den milletvekili ve bakan oldu. Iyi mi? Orhan Birgit sagci ve Tan Matbaasi yikimcisi olarak tanimlanmaya su cumleyle itiraz etti o gunlerde: Benim bu olayla dogrudan ilgim olmadi mitingin binlerce insani arasinda izleyicisiydim. Yani acemilik gunlerinin icinde bir ogrenci. (..) Uzun yasamim boyunca hicbir zaman sagci olmadim. Orhan Bey in acemiligi 6-7 Eylul de de surmus olmali

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+