1 kavanoz disskinin 40 satiri - Haber Arşivi 2001-2011
17 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ասակ / Ժամ : Ծայգն

Haber Arşivi 2001-2011 :

30 Haziran 2008  

1 kavanoz disskinin 40 satiri -

1 kavanoz disskinin 40 satiri

Memo nun soyle 1 ozelligi var: Herrr cumlesini yokus yukari/soru tonlamasiyla soyleyip sonuna bir adet di miiieee?’ konduruyor. Boylece soyledigi herrr laf ayni zamanda onaylamaniz gereken bir soruya donusuyor. Biz derhal 2 Maymunlar olarak(tan) Ayca’yla bu teknigi kaptik. Bu cakillar cok guzel Memo; di miiieee? Deniz soguk di miiieee? diye onun yontemiyle ona zulm etmeye kalktik. Ve fakat Ustun Insan Memo’nun isine gelmeyen hicbir lafi/oneriyi/soruyu/sorunu ve talebi duymamak gibi bir huyu var. O ise istedigi yapilincaya kadar 50-60 kez yenilemek gibi bir Celikten Dirayet sahibi. Pes ediyorsun sonunda. Ve de Memo Simdi dondurma yiyebilirim anne; di miiiieee?” diye girdigi her mucadeleden galip cikiyor. Onunde saygiyla egiliyorum. Ben LostAdasi’ndan kacmis kendi oz masamda yazimi yazar iken Memo’nun Sonsuz Basari Formulleri’ni dusunedurayim- Aaa! ortalik calkir calkir calkalaniyor Sevan Nisanyan’in buyuk kadin dusmani eylemi yuzunden. Ki Sevan Nisanyan bir kavanoz boku esinin basindan bosaltma faaliyetini jest’ ya da siddete siddetle karsilik vermeme’ olarak yorumuyor ki- Hem pesss dogrusu’ oluyorsun hem de hesss: mukemmel temizlik icin.’ Ancak maalesef ve maalesef bu alabildigine tuhaf (ve fakat yaratici) protest eylemi degerlendirirken Sevan’in ve Evlilikler’in tuhaf tabiatini degerlendirmeye almamak da imkânsiz geliyor bana. Zira Sevan Nisanyan’in anilarini’ 20-25 yil onceden baslayarak mesela Vahan’dan habire dinlemis biri olarak adamin ne kadar egzantrik’ oldugunun farkindayim. Birey? Kirik? Nevi sahsina munhasir? Mudanasiz? One of a kind? Dusunun: Ali Nesin’le askere gittiler ve orda askeri hapishaneye atilmaya muvaffak oldular! Ikisi. Van’a balik tutmaya gider Nisanyan orda hapse atilir. Sirince’deki otelleri yuzunden de iceri atilmisti. Hatirlarsiniz. Hem harbiden cikinti bir adam Nisanyan. Hem cok uzaktan izledigim kadariyla da olsa vukuatsiz bir donemi/bir yili/bir mevsimi yok gecmiyor anladigim hayatinda. Simdi onunla evlenmis ve uc cocuk yapmis bulunan Mujde Nisanyan. Ve de diski kavanozunu hakikaten kafasindan asagi mi bosaltti tam isabetleyerek yanina mi doktu ne halt etti tam bilmiyoruz. Ama bunu yapan adama elbette yapilacak pek cok sey vardir. Ben olsam jandarmaya gitmezdim. Zira benim jandarma alerjim var. Mesela. Ayrica evlilik’ denilen yasam formunun oylesine asagilik dusuk bir yasam formu olduguna dair oylesine siddetli bir kanaat tasiyorum ki cocuklugumdan beri- IKI ESIT BIREYIN evlilik ici cekismesinde jandarma olmadan da Hurriyet filan gibi genelgecer medyanin sivrisineklikleri olmadan da olurdu- diye dusunmeden edemiyorum. Birakiniz didissinler!’ boyle evlilikler soz konusu olunca. Benim mottom budur. Di miieee? Burda KurbanKadin yok. Burda iki esit (ve anlasilan tuhaf mi ilginc) karakterin evlilik dansi var bana kalir ise. (Ki yazdigima gore kalmis iste.) Van’da balik tutmaya gezi kitabi yazmaya gidip de nasil hapse dusmeye muvaffak olabiliyor ise bu Kokoz Topraklar’da yine agir acayip bi eylemle’ karsimiza cikmis Nisanyan’in cigrindan cikmis/cikartilmis teshiri’ var. Kol kirilip pek tabii ki yen icinde kalmasin. Ama 2 Cengâver 2 Sinir Gurescisi muhtemelen yillardir aralarinda cereyan eden musabakada eli iyice artirip bokunu cikartiyorlarsa’ biri ben kadinim’ diye sosyal bicerik baciyim’ diye ringden atladigi gibi Ortmenim! Ogrtmenim!’ diye jandarmaya da kosmasin. Buna ciftler arasinda musabakacilar arasinda faul’ denir. Diyelim Mujde Nisanyan da gece uyurken bir kavanoz cisss boca edebilirdi Sevan Nisanyan’in kafasindan asagi. Eminim evlilikleri bir anda diski jestine’ donusmedi. Karsilikli tirmandirilan bir sinir harbi! Burdan yola cikarak hayatinin herrr safhasinda otoriteyle ciddi sorunlar yasamis bir nevi her turlu otoriteye karsi tek kisilik bir hacli seferi yurutebilme cesaretini/curetini tasimis Nisanyan’in artik Agos’ta yazmamasini talep etmek- Atilmasini yazilarina son verilmesini istemek; Feminist 1 Otorite yaratiklandirarak Nisanyan’in evlilik cigrindan zorla cikartilmis teshirine vesile olmak degildir de nedir? Muhakkak cirkin cocuksu ve dahasi grotesk bir davranisi Nisanyan’in butununden/butunlugunden/bu ciftin muhtemel evlilik dinamiklerinden soyutlayip boylesi bir cezalandirmayi talep etmek 1 nevi Vur abaliya!’ degil ise- nedir? Sevan Nisanyan bazi hemcinslerine agir kaba ve kasitli davranislarindan dem vurup esinin’ mumkun oldugu kadar detay vermemeye ozen gosteriyor. Ama konusmak mecburiyetinde kalsa eminim karsilikli yillardir bosaltilmis bir suru diski kavanozuyla bas basa kalabiliriz. Ustelik Ermeni dusmanligini satir arasi ya da manset ustu irkciligi latan ve apacik milliyetciligi siar edinmis en cirkininden bir genelgecer medyanin halklari kor eden isiginda. Onun icin Bu Memleketin nice kadin sorunu taptaze/her daim bâki/agzimiza burnumuza kadar dayali iken memleket kadin sorunundan protesto edilesi ya da yaninda yer alinasi meseleden gecilmez iken dayanisma’ tercihinin Nisanyan Cifti Vakalamasi’ndan yana kullanilmasini en hafif kelimeyle ozenle zirva’ buluyorum.

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+