Ermeni Mezarlığında Ayin - Gündem
25 Şubat 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Ցրօն / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

11 Ekim 2011  

Ermeni Mezarlığında Ayin -

Ermeni Mezarlığında Ayin Arapgir ilçesinde yeniden onarılarak düzenlenen Ermeni Mezarlığı’nın açılışına katılarak burada bir ayin düzenleyen Beyoğlu Ermeni Uç Horan Kilisesi Başpapazı Müron Ayvazyan, “Yüce Rabbimiz Devletimize zeval vermesin, daimi muzaffer kılsın” dedi.

Arapgir ilçesinde yeniden onarılarak düzenlenen Ermeni Mezarlığı’nın açılışına katılarak burada bir ayin düzenleyen Beyoğlu Ermeni Uç Horan Kilisesi Başpapazı Müron Ayvazyan, “Yüce Rabbimiz Devletimize zeval vermesin, daimi muzaffer kılsın” dedi.

Arapgir ilçesinde Arapgir Kaymakamlığı ve Arapgir Belediye Başkanlığı ile İstanbul’da yaşayan Arapgirli Ermenilerin girişimleri sonucunda yeniden düzenlenerek onarılan Ermeni Mezarlığı için bir tören düzenlendi.

“BİRLİKTE DOST VE KARDEŞÇE YAŞADIK”
Törene Kaymakam Ercan Turan, Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Arapgir Müftüsü Turgay Papurcu, Beyoğlu Ermeni Uç Horan Kilisesi Başpapazı Müron Ayvazyan, İstanbul Arapgir Kültür Derneği Başkanı Turgay Akşahin, İstanbul’dan gelen 40 kişilik Ermeni vatandaşı ile birlikte Arapgir’de yaşayan Ermeni vatandaşlar katıldı.

Açılış nedeniyle düzenlenen ayini yöneten Beyoğlu Ermeni Uç Horan Kilisesi Başpapazı Müron Ayvazyan , “Güzel vatanımızın her köşesinde olduğu gibi Arapgir ilçemizde asırlar boyu Müslüman kardeşlerimiz ve Ermeniler dost ve kardeş yaşamıştır” dedi.

İLGİYE TEŞEKKÜR ETTİ
Kendilerine gösterilen ilgiye teşekkür eden Başpapaz Ayvazyan, “Uzun zamandır kullanılmaz halde olan Arapgir Ermeni Mezarlığının yenilenmesi ve hizmete geçirilmesi için mezarlığı yenileme çalışmalarını takip eden İstanbul Ermeni cemaatinden Arapgir kökenli kardeşlerimize yetkili makamlarca gösterilen ilgi ve katkılar her türlü takdirin üstündedir. Arapgir Çobanlı Mahallesindeki Ermeni mezarlığının restore çalışmalarını düzenli bir şekilde yapan emeği geçen herkese teşekkür ederiz” ifadelerini kaydetti.

BAŞBAKAN ERDOĞAN’A BAŞSAĞLIĞI
Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın vefat eden annesi nedeniyle acısını paylaştıklarını söyleyen Başpapaz Ayvazyan, “Başbakanımızın vefat eden değerli annesine rahmetler diler, Başbakanımıza ve ailesine başsağlığı ve sabırlar dileriz” dedi.

Başpapaz Ayvazyan şunları söyledi, “Yüce Rabbimiz Devletimize zeval vermesin, daimi muzaffer kılsın. Asırlar boyu bu topraklarda yaşamış, toprağından, suyundan ve havasından yararlanmış biz Ermenileri de anavatanımızdan mahrum etmesin. Tanrı hepinizi korusun.”
Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+