300 kiloluk kilise kapısı bir varmış bir yokmuş - Gündem
07 Mart 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Աստղիկ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

12 Ekim 2011  

300 kiloluk kilise kapısı bir varmış bir yokmuş -

300 kiloluk kilise kapısı bir varmış bir yokmuş Batman, Sason Ermenileri Derneği, tarihi Surp Asvadazin Ermeni Kilisesi`nin yıllar önce kaybolan 300 kiloluk demir kapısını arıyor.

Batman, Sason Ermenileri Derneği, tarihi Surp Asvadazin Ermeni Kilisesi`nin yıllar önce kaybolan 300 kiloluk demir kapısını arıyor.

Geçen temmuzda Kültür Bakanlığı`na başvuru yaparak kapının bulunmasını isteyen dernek yönetimine yanıt, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü`nden geldi. Kilisenin 2008 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu`nca koruma altına alındığı belirtilen yazıda, bu tarihte çekilen fotoğraflarda da kilisenin kapısının bulunmadığı belirtildi. Batman İl Kültür Müdürlüğü de şifahi olarak aynı şeyi söyledi.
Kapının 2000`li yılların başında yerinde olduğunu savunan Batman Sason Ermeniler Derneği Başkanı Aziz Dağcı ise tepkili: `Ermeniler için dini ve manevi açıdan büyük önem taşıyan Mereto Dağı`ndaki Surp Asvadazin Ermeni Kilisesi, devletin de tarih ve kültür mirasıdır. Kilise kapısının, koruma kapsamından önce çalınmış olması, `bana ne` mantığının gerekçesi olamaz.` İkinci bir yazışma ile `kapının bulunması` talebini yineleyeceklerini belirten Dağcı, aynı yönde yanıt gelmesi halinde önce iç hukuk yollarını deneyeceklerini ardından da AİHM`e gideceklerini söyledi. Araştırmacı Besse Kabak ise kapının 2000`li yıllarda değil 1981 haziranında çalındığını, bu bilgiyi canlı tanıklara dayanarak dile getirdiğini söyledi.

`Kimse sırtına alıp götürmez`
l Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Diyarbakır Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise kayıp kilise kapısıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: Kilise korumaya alındığında, cevap yazımızda da belirttiğimiz gibi böyle bir kapı yoktu. Zaten o bölgeye güvenlik sıkıntısı nedeniyle gidilemiyor. Arkadaşlarımız bir kere o dağa gitti ve mahsur kaldı. Ermeni Derneği konuyla ilgili suç duyurusunda bulunabilir. 300-500 kiloluk bir kapıyı kimse sırtına alıp götüremez.

Varlığını hatırlayan hiç kimse yok
l Batman Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü : Bu kapıyla ilgili Aziz Dağcı Kültür Bakanlığı`na dilekçe vermiş. Kaymakamlık konuyu İlçe Jandarma Komutanlığı`na havale etti. İlçe Jandarma Komutanlığı köylerde araştırma yaptı. Sonuçta bu kilisenin böyle bir kapısının varlığını hatırlayan kimseye ulaşılamadı. Durum tutanakla bildirildi.

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+