Almanya Türkiye`deki Rumları Nasıl Mahvetti - Kitap Köşesi
03 Haziran 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : Արամ / Ժամ : Շանթակող

Kitap Köşesi :

17 Aralık 2011  

Almanya Türkiye`deki Rumları Nasıl Mahvetti

Almanya Türkiye`deki Rumları Nasıl Mahvetti Mihail Rodas`ın bu çalışması tarihi topraklarından kazınan Elen halkının soykırımında Alman etkisini ve yönlendirmesini tarihsel süreç içinde incelemektedir. Eser olayların dumanının tüttüğü bir dönemde sıcağı sıcağına yazılmıştır.

Yazarı: Mihail Rodas
Çeviren: Evdokia Veriopulu

Yayınevi: Belge yayınları
Yayın Yeri: İstanbul
ISBN NO: 978-975-3441-02-5
Yayın Yılı: 2011

Dili: Türkçe
Özellikler:
Cildi: Karton Kapaklı
Durum: Yeni

Açıklama:Mihail Rodas`ın bu çalışması tarihi topraklarından kazınan Elen halkının soykırımında Alman etkisini ve yönlendirmesini tarihsel süreç içinde incelemektedir. Eser olayların dumanının tüttüğü bir dönemde sıcağı sıcağına yazılmıştır.


Türkiyeli okurun Ermeni Soykırımı konusunda oldukça önemli bilgilere ulaşabileceği kaynaklar varsa da 1915 soykırım sürecinde diğer kadim haklara uygulanan muamele ile ilgili kaynaklar oldukça sınırlıdır. Rodas`ın yazdığı bu değerli inceleme, bu boşluğun doldurulmasına yönelik titiz bir çalışmadır.
Rodas, değerli eserinde, Almanya`nın gerek Abdülhamit ve gerekse İttihatçılarla kol kola Osmanlı coğrafyasına ve bu coğrafyanın kadim halklarına yönelik emperyal seferinin ekonomik ve siyasi nedenlerini ve sonuçlarını inceler.Bu nedenler Osmanlı coğrafyası kadim halklarının tek tek sonunu hazırlamış, sonuçta bu hakların kadim topraklarından kazınmasınz neden olan en büyük etmen olmuştur.Bu haber .... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+