Fransa Ermeni toplumu Karabağ’ın bağımsızlığının tanınması talebiyle kalabalık gösteri düzenledi - Gündem
17 Ağustos 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Ասակ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

14 Ekim 2020  

Fransa Ermeni toplumu Karabağ’ın bağımsızlığının tanınması talebiyle kalabalık gösteri düzenledi -

Fransa Ermeni toplumu Karabağ’ın bağımsızlığının tanınması talebiyle kalabalık gösteri düzenledi Fransa Ermeni toplumu Karabağ’ın bağımsızlığının tanınması talebiyle kalabalık gösteri düzenledi

Fransa’daki Ermeni toplumu başkent Paris’te bulunan Parlamento binasının yakınlarında kalabalık gösteri gerçekleştirdi. Gösteride Karabağ’ın (Artsakh Cumhuriyeti) bağımsızlığının tanınmasını talep edildi.

Fransa’da yaşayan Ermeni gazeteci Ellada Ghukasyan ‘Armenpress’ haber ajansına konuşarak etkinliğin ayrıntılarını aktardı.

Onun sözlerine göre Azerbaycan tarafından Karabağ’a karşı başlatılan savaştan sonra Fransa’daki Ermeni toplumu iki defa protesto etkinliği düzenledi, biri Fransa’daki Azerbaycan, diğeri de Türkiye Büyükelçiliğinin önünde. Bu protesto eylemleri sırasında Fransa’lı Ermeniler Azerbaycan ve Türkiye’nin gerçekleştirdiği saldırıyı kınadılar.

Fakat bu son gösterinin amacı biraz farklıdır. Bu kez Fransa’daki Ermeni toplumu Artsakh Cumhuriyetinin (Karabağ) resmi olarak tanınmasını talep ediyor Fransa devletiden. 20 Ekim tarihinde yine aynı taleple Ermeni toplumu bir araya gelecek.

Kalabalık gösteri sırasında Fransa Ermeni toplumunun önde gelen isimlerinden Murad Papazyan ve Ara Toranyan konuşmalar gerçekleştirdi. Katılanlar arasında oyuncu ve film yönetmeni Simon Abgaryan, efsanevi şansönye Charles Aznavour’un oğlu Nikola Aznavour eşiyle birlikte, piyano sanatçısı, besteci Andre Manukyan, Ermenistan Futbol Federasyonu Başkan Danışmanı yine Fransalı Ermeni Denis Djorkaeff ve Fransa Parlamentosunun Milletvekili Valérie Boyer vardı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+