​Azerbaycan Cumhurbaşkanı yardımcısı Rusya ile krizi önlemeye çalışıyor - Gündem
15 Ağustos 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Արամազդ / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

14 Kasım 2020  

​Azerbaycan Cumhurbaşkanı yardımcısı Rusya ile krizi önlemeye çalışıyor -

​Azerbaycan Cumhurbaşkanı yardımcısı Rusya ile krizi önlemeye çalışıyor ​Azerbaycan Cumhurbaşkanı yardımcısı Rusya ile krizi önlemeye çalışıyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev Moskova Azerbaycan Büyükelçisi Polad Bülbüloğlu’nun skandal açıklamasından sonra Rusya ve Azerbaycan arasındaki krizi önlemeye çalışıyor.

Bülbüloğlu Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından Mİ-24 Rus helikopterinin düşürülmesinden sonra açıklamada bulunarak “Savaşsa savaş” ifadesini kullanmıştı.

Hacıyev bu ifadenin çok yersiz olduğunu ifade etti.

Resmi Moskova Bülbüloğlu’nun bu sözlerine karşılık vererek “Eğer biz de ‘Savaşsa savaş’ mantığıyla hareket etseydik cevabımız çok yıkıcı olurdu” ifadelerine yer vermişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ayrıca, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den bu olayla ilgili soruşturma gerçekleştirilmesine dair verdiği sözünün yerine getirmesini beklediğini vurguladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı yardımcısı Hikmet Hacıyev konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Yurdışında görevde olan diplomatik temsilciliklerimizin yöneticileri ve diğer yetkililer kendi başına yaptıkları yorumlardan kaçınmalı” sözlerini kullandı.

Hatırlanacağı üzere 9 Kasım tarihinde saat 18:39’da Ermenistan’ın Ararat idari bölgesinin bölgesel kriz yönetim merkezinde alınan ihbara göre, Yeraskh ile Paruyr Sevak köylerini bağlayan bölgedeki vadide Rusya’ya ait bir helikopter düşmüştü.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ermenistan hava sahasında Rus Mİ-24 helikopterin vurulduğuna dair haberi doğrulamıştı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 102. Rus üssünün konvoyune eşlik eden Mi-24 helikopterin, 9 Ekim’de Ermenistan’ın hava sahasında, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin sınırına yakın bulunan Yeraskh köyünün yakınlığında taşınabilir uçaksavar füze sisteminin kullanımıyla yerden vurulduğu belirtilmişti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, "Dağlık Karabağ'da savaş operasyonları devam ederken Ermenistan-Nahçıvan sınırına çok yakın" bir helikopterin görünmesini Ermenistan tarafından provokasyon olarak algılandığından dolayı helikopteri vurduklarını açıklamıştı. Helikopterin Rusya'ya ait olduğunu bilmediklerini iddia eden Azerbaycan, olay nedeniyle özür dileyerek Rus tarafına tazminat ödemeye hazır olduğunu da belirtmişti.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+