​CHP Ankara milletvekili Levent Gök Van Gölü kıyısındaki tarihi kalıntıları sordu - Gündem
05 Haziran 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ահրանք / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

05 Aralık 2020  

​CHP Ankara milletvekili Levent Gök Van Gölü kıyısındaki tarihi kalıntıları sordu -

​CHP Ankara milletvekili Levent Gök Van Gölü kıyısındaki tarihi kalıntıları sordu ​CHP Ankara milletvekili Levent Gök Van Gölü kıyısındaki tarihi kalıntıları sordu

Ankara milletvekili Levent Gök, Van Gölü kıyısında ortaya çıkan tarihi kalıntılarla ilgili soru önergesi verdi. Gök, Mehmet Nuri Ersoy'a "Ülkemiz genelinde varlığı resmî kurumlara bildirildiği halde halen üzerinde araştırma yapılmamış tarihi kalıntıları açıklar mısınız?" diye sordu.

Google Haberlere Abone olDUVAR - CHP Ankara milletvekili Levent Gök, Van Gölü kıyısında ortaya çıkan tarihi liman ve koruma altına alınmayı bekleyen diğer tarihi kalıntılar hakkında Meclis’e soru önergesi verdi. Gök, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde, "Uçsuz bucaksız bir tarih ve kültür hazinesine ev sahipliği eden ülkemizde aydınlığa çıkartılmayı bekleyen çok sayıda eser bulunmakta, Türkiye’nin turizm cazibesinin artırılması için tarihi değerlerimizin korunaklı koşullarda ziyarete açılmasına ağırlık verilmelidir" ifadelerini kullandı.

Soru önergesinde, "Son dönemde ülke genelinde yağışların azalmasıyla Van Gölü’nün de su seviyesinde azalma meydana gelmiş, suların çekilmesiyle gölün Erciş İlçesi kıyısında Urartular’dan kaldığı tahmin edilen tarihi limanın kalıntıları gün yüzüne çıkmıştır" diyen Gök, şunları kaydetti: "Tarihi limanın ortaya çıkan duvarlarının yakın çevredeki diğer Urartu kalıntılarıyla uyumlu olduğu gözlemlenmekte bu kıymetli tarih hazinesinin araştırılması ve korumaya alınarak turizme kazandırılması beklenmektedir. Uçsuz bucaksız bir tarih ve kültür hazinesine ev sahipliği eden ülkemizde aydınlığa çıkartılmayı bekleyen çok sayıda eser bulunmakta, Türkiye’nin turizm cazibesinin artırılması için tarihi değerlerimizin korunaklı koşullarda ziyarete açılmasına ağırlık verilmelidir. Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik darboğazın aşılması için Covid-19 salgınının kontrol altına alınmasından sonra hareketlenecek olan turizm sektörü büyük önem taşımaktadır."

Gök, ortaya çıkan tarihi liman ve diğer tarihi kalıntılarla ilgili şu soruları sordu:
  • Van Gölü kıyısında ortaya çıkan tarihi liman kalıntılarının araştırılarak koruma altına alınması ve turizme kazandırılması için herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?
  • Ülkemiz genelinde varlığı resmî kurumlara bildirildiği halde halen üzerinde araştırma yapılmamış tarihi kalıntıları açıklar mısınız?
  • Ülkemiz genelinde varlığı resmî kurumlara bildirildiği halde üzerinde araştırma yapılmamış tarihi kalıntıların korumaya alınması ve turizme kazandırılması için yapılan planlamaları açıklar mısınız?
  • 2002–2020 döneminde ülkemiz genelinde varlığı resmî kurumlara bildirildiği halde korumaya alınmadığı için hangi tarihi kalıntılar hasar görmüş veya kaybolmuştur?
Bu haber gazeteduvar kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (gazeteduvar) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(gazeteduvar). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+