​ABD Kongre üyeleri, Azerbaycan`dan Ermeni esirlerin acil iadesini talep etti - Gündem
31 Mart 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արեգ / Օր : / Ժամ : Բաւական

Gündem :

18 Mart 2021  

​ABD Kongre üyeleri, Azerbaycan`dan Ermeni esirlerin acil iadesini talep etti -

​ABD Kongre üyeleri, Azerbaycan`dan Ermeni esirlerin acil iadesini talep etti ​ABD Kongre üyeleri, Azerbaycan`dan Ermeni esirlerin acil iadesini talep etti

ABD Temsilciler Meclisi’nin Ermeni işleri komisyon üyeleri Adam Schiff, Gus Bilirakis, Frank Pallone, David Valadao ve Jackie Speier, 16 Mart tarihinde sundukları karar tasarısıyla Azerbaycan’ı, Dağlık Karabağ’da 2020 savaşında esir düşen tüm savaş tutsakları ile sivil vatandaşları hemen serbest bırakmaya çağırdı. Temsilciler Meclisi’nin 31 üyeleri, söz konusu karar tasarısını destekledi.

Tasarının son kısmında şu ifadelere yer verildi:

“Temsilciler Meclisi,

1. Azerbaycan’ı, tüm Ermeni savaş esirlerini ve esir düşen sivil vatandaşlarını hemen serbest bırakmaya,

2. AMD Dışişleri Bakanlığı’nı, AGİT Minsk Grubu çerçevesi dahil tüm seviyelerde Azerbaycan ile çalışmalar yürütmeye ve tüm savaş esirleri ile sivil vatandaşların hemen serbest bırakılacağına dair 9 Kasım açıklaması ve uluslararası hukuk kapsamındaki kendi taahhütlerinin yerine getirilmesinin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çağırıyor”.

Temsilciler Meclisi üyesi Adam Schiff, Karabağ savaşından 100’den fazla gün sonra yüzlerce Ermeni askerin ve sivil vatandaşların Azerbaycan’da tutulmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, “Azerbaycan, bu esirleri hemen serbest bırakmalı, ne kadar geciktirirse, uluslararası hukuk ve insan haklarını ihlal ettiğini o kadar belirli edecek. Azerbaycan, son savaşta işlediği vahşette zaten suçludur, bu davranış ise sorunu daha da ciddileştiriyor” ifadelerini kullandı.

Bilirakis ise, savaştan aylar sonra Ermeni savaş esirlerinin Azerbaycan’da tutuklu kalmasının, Cenevre Sözleşmesi ile uluslararası hukukun net bir ihlali olduğuna dikkat çekti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+