​Ermenistan Dışişleri Bakanı, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez ile bir araya - Gündem
19 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Անահիտ / Ժամ : Բաւական

Gündem :

09 Mayıs 2022  

​Ermenistan Dışişleri Bakanı, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez ile bir araya -

​Ermenistan Dışişleri Bakanı, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez ile bir araya ​Ermenistan Dışişleri Bakanı, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez ile bir araya geldi

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, ABD'ye yaptığı çalışma ziyareti çerçevesinde ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez ile görüştü. Ermenistan Dışişleri’nden yapılan açıklamaya göre görüşmeye Senatör Jim Rich de katıldı.

Gröüşmede muhataplar, Ermeni-Amerikan ilişkilerinin gündeminin yanı sıra Ermenistan ve Artsakh'taki güvenlik durumu ve bölgesel gelişmelerler ilgili birçok konuya değindiler.

Taraflar, otuz yıllık Ermeni-Amerikan diplomatik ilişkileri tarihinde elde eilden başarıları memnuniyetle kaydettiler. Bakan Mirzoyan, Bob Menendez'in, adalet ve insani değerlerin üstünlüğünün sağlanması ve gelecek soykırımların önlenmesi açısından önemli olan Ermeni Soykırımı'nın tanınmasına ilişkin Senato kararının kabul edilmesine katkılarını büyük bir takdirle vurguladı.

Mirzoyan, Dağlık Karabağ'daki insani durumu ve Ermenistan'ın Dağlık Karabağ sorununun barışçıl çözümüne ilişkin tutumunu da sundu. Bu bağlamda Azerbaycan'ın gerilimi kışkırtmasının kabul edilemezliği vurgulandı. Azerbaycan'da tutulan Ermeni savaş esirlerinin ve sivil rehinelerin ülkelerine geri gönderilmesi gerektiği kaydedildi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı, Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik son gelişmeleri de muhatabına sundu.

Ararat Mirzoyan, Ermenistan ile ABD arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıldönümü münasebetiyle Ermeni-Amerikan dostane ilişkilerinin güçlenmesine ve gelişmesine bulunduğu önemli katkılardan dolayı Bob Menendez'e verilmiş olan Dostluk Nişanı'nı takdim etti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+