​Paşinyan ve Klaar, Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesini ele aldı - Gündem
22 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

14 Temmuz 2022  

​Paşinyan ve Klaar, Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesini ele aldı -

​Paşinyan ve Klaar, Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesini ele aldı ​Paşinyan ve Klaar, Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesini ele aldı

Ermenistan Baibakanı Nikol Paşinyan ve AB'nin Güney Kafkasya ve Gürcistan krizinden sorumlu Özel Temsilcisi Toivo Klaar, Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşme sürecine değindi.

Avrupa Birliği Ermenistan heyeti başkanı Büyükelçi Andrea Victorin de görüşmeye katıldı.

Başbakan, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel'in bölgede karşılıklı anlayışı ve istikrarı güçlendirme yönündeki çabalarını çok takdir ettiğini dile getirdi.

Görüşmede, Güney Kafkasya bölgesinde yaşanan süreçler, Dağlık Karabağ çevresindeki durum, barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik adımlara değinildi. Özellikle Rusya Federasyonu Başkanı ve Avrupa Konseyi Başkanı'nın arabuluculukla Brüksel'de ve Soçi'de gerçekleştirilen üçlü toplantıların sonuçları ve varılan anlaşmaların uygulanması konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Azerbaycan'ın kontrolüne geçen topraklarda Ermeni kültürel mirasının korunmasına yönelik uluslararası toplumun tutarlı ilgisi, özellikle UNESCO misyonunun ve uluslararası insani yardım kuruluşlarının Karabağ ihtilaf bölgesine erişiminin sağlanması öneminin altı çizildi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+