6-7 Eylul de ne oldu? (1) - Haber Arşivi 2001-2011
20 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արագած / Ժամ : Հոթապեալ

Haber Arşivi 2001-2011 :

07 Eylül 2005  

6-7 Eylul de ne oldu? (1) -

6-7 Eylul de ne oldu? (1)

Son zamanlarda ani yazanlar artti. Anilarini yazmasini gonulden diledigim pek cok kisi var da biri icin neredeyse ani yazmasi duasi na cikacagim: Orhan Birgit... Simdilerde Cumhuriyet gazetesinde yazan Orhan Bey politikaci kimligiyle de taniniyor. Benim merakla okuyacagim bolumler bizzat icinde yer aldigi iki onemli olayla ilgili yazacaklari... Orhan Birgit 50. yildonumu vesilesiyle gundeme firlayan 6-7 Eylul Olaylari olarak tarihe gecmis capulculuk eyleminin onemli isimlerindendi. Olaylar bazi insanlari bulur ya Orhan Birgit in adi aralik ayinda 60. yildonumu kutlanacak Tan Matbaasi Baskini adli bir baska capulculuk eyleminde de gecer. Her iki olayla ilgili yargilanan tek isim 1965 te milletvekili secilip 1980 e kadar birkac kez bakanlik yapmis olan CHP li politikacidir... Bir Yunan tv kanali Orhan Birgit le mulâkat yapmis. Hurriyet in haberi su cumleyle basliyor: Istanbul da 6-7 Eylul 1955 te meydana gelen olaylarin en onemli tesvikcilerinden oldugu belirtilen Kibris Turktur Cemiyeti nin ikinci baskani gazeteci-yazar Orhan Birgit Yunan MEGA Channel a verdigi demecte Vicdanim rahat. Yanlis hicbir sey yapmadik. Bu gosterileri yaptiranlar ortaya cikmadi. Yaptiranlar herhalde olaylarin bu kadar buyuyecegini tahmin etmedi dedi. Insanin bellegi zayif ve secmeci gecmisi hatirlarken yanilabiliyor. Orhan Birgit 6-7 Eylul de en belirleyici rollerden birini oynamis Kibris Turktur Cemiyeti nde (KTC) bir MIT mensubu oldugunu hatirliyor; ancak hukumetin adami diye andigi Kamil Onal adli o kisiden baskasini suclamaya kiyamiyor. Bir de Istanbul Ekspres gazetesinin sahibi Mithat Perin den kuskulaniyor. Olayin bir baska kahramani olan Goksin Sipahioglu na ise toz kondurmuyor. Yunanlilar Selânik te Ataturk un dogdugu evi bombaladi haberi uzerine Istanbul da azinliklara ait oldugunu dusundukleri ev ve isyelerine kalabaliklarin saldirmasi diye ozetlenen 6-7 Eylul olaylarinda merkezi rolu oynayanlari kaynaklar soyle siraliyor: Bombayi koyan kisi bir istihbaratciydi. Kiskirtma amacli eylemin duyulmasini o gun ek baski yapan Istanbul Ekspres gazetesi saglamisti. Kalabaliklari Istiklal Caddesi ile azinliklarin yasadiklari mahallelere sevkeden ise KTC ydi... Selânik teki eve bomba koyan Oktay Engin Yunanistan dan kacirildi ve sonralari Emniyet te guvenlik dairesi baskanligi ile Nevsehir valiligi yapti. Istanbul Ekspres gazetesinin sahibi Mithat Perin di ve konu yillar sonra gundeme geldiginde Sabah tan Tayfun Hopali ya olayi kendi cephesinden yansitacakti. Okuyalim: Gazete Tan Maatbasi ndaydi. Ben Merkez Han daydim. Goksin (Sipahioglu) bana telefon acti. Boyle boyle bir haber var dedi. Ikinci baski yapalim dedi. Yapmayalim dedim. Hava da kotu elde kaliyor dedim. Peki dedi. Biraz sonra bayi telefon acti. Gazetelerin parasini pesin verecegim dedi. / (..) Fuat Buke.. Basbayi.. Matbaaya girdigimde 180 bin basilmis bile.. Haberim yok. Kâgit nereden buldunuz dedim. Bulduk dediler. Kâgidimiz cok kisitliydi. Anormal birsey oldugunu anladim. Gittim rotatifte kâgidi kestim. Ne yapiyorsun dediler. Kâgidi kestim ama kaliplari kesmek aklima gelmedi. Bundan sonra basmayin dedim. Peki dediler. Ben oradan ciktiktan sonra yine baglamislar kâgidi. Kimse masum degil diye bir soz var; 6-7 Eylul olaylarinda da durum farkli degil. Mithat Perin roportajda Benim haberim yoktu dedigi olaydan bir zamanlar kendine pay cikartmaya calismisti. Ugur Mumcu Perin in MIT Mustesari Fuat Dogu ya 1962 sonlarinda gonderdigi bir mektubu Yeni Ortam gazetesinde yayimlamisti (3 Mart 1977). O mektupta 25 seneyi bulan gazetecilik hayatimda acik veya gizli hicbir faaliyetten geri durmadigimi herkesten evvel servisin bildigi kanaatindeyim diye yazmisti. Bir ara MIT ci gazeteciler genel basligi altina giren bir tartisma yurutmustuk hatirlayaniniz cikacaktir. O tartismayi baslatan da 6-7 Eylul olaylari olmustu. Dunya gazetesinin sahibi ve yayin yonetmeni Nezih Demirkent in bir cumlesiyle baslayan tartisma gecmiste kalmis Mithat Perin ve Goksin Sipahioglu adlarini yeniden gundeme tasiyivermisti. Bu oyle hemen bitiverecek bir konu degil. 50. yildonumunde 6-7 Eylul her gazetede uzun uzadiya irdeleniyor. Olayin bugunle paralellik arzeden pek cok yonu var; dolayisiyla ben de burada kesmeyecegim. Bugunu kapatirken okumanizi istedigim ilk elden bir taniklik var. Gazeteci Fatih Gullapoglu cesitli vesilelerle burada degindigim Tanksiz Topsuz Harekât kitabinda Ozel Harp Birimi kokenli Org. Sabri Yirmibesoglu yla bir konusmasini aktarir (s. 104). Okuyalim: Sabri Yirmibesoglu: -Sonra 6/7 Eylul olaylarini ele alirsak... / Fatih Gullapoglu: -Pardon Pasam pek anlayamadim. 6/7 Eylul olaylari mi? / SY: -Tabii...6-7 Eylul de bir Ozel Harp isidir ve muhtesem bir orgutlenmeydi. Amacina da ulasti. (Pasa bunlari soylerken benden de soguk terler bosandi) Sorarim size? Bu muhtesem bir orgutlenme degil miydi? / FG: -E evet Pasam !

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+