301 Degisikligi Ifade Ozgurlugunde Bir Adim Olsun - Haber Arşivi 2001-2011
07 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Աստղիկ / Ժամ : Հոթապեալ

Haber Arşivi 2001-2011 :

23 Mayıs 2008  

301 Degisikligi Ifade Ozgurlugunde Bir Adim Olsun -

301 Degisikligi  Ifade Ozgurlugunde Bir Adim Olsun

Turkiye Raporunu aciklayan AP Turkiye hukumetini Guneydogu icin bir kalkinma plani uygulamaya; sinir otesinde orantisiz operasyon yapmamaya; DTP yi de PKK yle arasina mesafe koymaya cagirdi. Avrupa Parlamentosu (AP) Hollandali Hiristiyan Demokrat parlamenter Ria Oomen-Ruijten in hazirladigi ve ifade ozgurlugunun taahhutlere uygun sekilde gelistirilmesi istenen Turkiye Raporu nu 62 karsi oy ve 61 cekimser oya karsilik 467 oyla kabul etti. Turkiye nin 2007 de aldigi yola isaret eden raporda AP son yasal calismalari ve Basbakan Recep Tayyip Erdogan in 2008 reform yili olacak sozleriyle isaret ettigi taahhutleri memnuniyetle karsiladigini bildirdi. CHP nin hedefi olan Lagendijk desteklendi Avrupa parlamenterleri Istanbul daki 1 Mayis Isci Bayrami nda polisin basvurdugu asiri gucten de endise edildigini acikladi. Bugunku (21 Eylul) oylama oncesinde yapilan gorusmelere Avrupa Birligi (AB) Konseyi adina Slovenya Disisleri Bakani Dimitrij Rupel ve AB Komisyonu adina Olli Rehn de katildi. Butun siyasi yelpazedeki siyasi gruplarin sozculeri birkac hafta once ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi nin (CHP) saldirilarina hedef olduguna isaret ettikleri Turkiye-Avrupa Birligi Karma Parlamento Esbaskani Hollanda Yesilleri nden Joost Lagendijk i savundular. Turkiye den verilen sozlere tam anlamiyla bagli kalinmasinin istendigi raporda Daha fazla gecikme muzakereleri ciddi sekilde etkileyecektir denildi. 301 degisikligi bir ilk adim olsun Ceza Yasasi nin (TCK) 301. maddesinde yapilan degisikligin Bu maddede ve TCK nin diger maddelerinde yapilacak temel reformlarin bu anlamda bir ilk adim olarak kabul edildigine isaret edilen raporda 301 ve uluslararasi yasalarca guvence altina alinan ifade ozgurlugunu mesru olmayan sekilde kisitlayan diger duzenlemelerin yururlukten kaldirilmasinin en iyi cozum olacagi vurgulandi. 2007 de demokrasinin askerin siyasi meselelere mudahale etmesi yonundeki beklentilere ustun gelmesini memnuniyetle karsilayan AP hukumeti de demokratik sekilde secilen siyasi liderligin ic dis ve guvenlik politikalarinin duzenlenmesinde sorumlulugu tamamen ustlenmesi icin daha fazla sistematik caba sarf etmesi icin destekledigini acikladi. AP Turk Silahli kuvvetlerinin de bu sorumluluga sivil denetimi tam ve kesin sekilde taniyarak tam saygi gostermesi gerektigini kaydetti. Hukumet Kurt Sorunu nda siyasi inisiyatif gostermeli Italyan parlamenter Vittorio Agnoletto (EUL/NGL IT) gorusmeler sirasinda grubunun Kurt Sorunu nu ilgisi bakimindan yetersiz buldugu raporun oylamasinda cekimser kalacagini acikladi. Raporda Turkiye hukumeti Kurt Sorunu nda kalici bir cozumu destekleyecek bir siyasi inisiyatif ortaya koymaya cagiriliyor; bunun icin de Guneydogu da sosyoekonomik ve kulturel kalkinmayi destekleyecek bir plan olusturulabilecegi kaydediliyor. DTP ye: PKK yle araniza mesafe koyun Roj TV nin kapatilmamasi icin Danimarka Basbakani na mektup gonderen 53 belediye baskani ve Kurtce konustuklari icin Demokratik Toplum Partisi (DTP) milletvekillerine dava acilmasi ve son olarak Leyla Zana nin mahkum edilmesinden uzuntu duyuldugunu aciklayan rapor diger yandan DTP ye bagli milletvekilleri ve belediye baskanlarina PKK ile araniza acik mesafe koyun cagrisi yapiyor. PKK yi derhal ateskes ilan etmeye ve buna saygi gostermeye cagiran raporda Turkiye den de Irak topraklarinda orantisiz askeri operasyon yurutmemesi istendi.

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+