HSYK dan öncelikle 1332’lik kararname - Haber Arşivi 2001-2011
16 Nisan 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Մանի / Ժամ : Կամաւօտ

Haber Arşivi 2001-2011 :

23 Temmuz 2009  

HSYK dan öncelikle 1332’lik kararname -

HSYK dan öncelikle 1332’lik kararname

Tolon u tahliye eden hákim gitti. İstanbul’a vekalet eden 2 savcı atandı. Kurtçe afise beraat veren hákime terfi. Dink elestirili iddianame yazana atama.

HuRRİYET dun ilan edilen 1332 kisilik adli yargı hakim-savcı kararnamesinin çarpıcı ayrıntılarına ulastı. Kurul, bazıları görevi kötuye kullanma gibi suçlardan ceza alan 25 hakim ve savcıyı ise haklarındaki disiplin islemi nedeniyle baska görevlere atadı. Atamaların detayları özetle söyle:

’Baskı altındayım’ diyen hákime tayin

Hursit Tolon’u tahliye etti, Haberal’ı tahliye edecek haberlerinin ardından Baskı altındayım diyerek Ergenekon kapsamında kendisine görev verilmesini istemeyip çekilen İstanbul 12. Agır Ceza Mahkemesi hakimi Necat Ede, Bakırköy hakimligine atandı. Esi Çiğdem Ede de İstanbul hakimliğinden, Bakırköy Hakimliği’ne getirildi. Kurul, es durumunu dikkate aldı.

Tolon itirazına ret veren hákim ayrıldı

Tolon’un tutuklanması için yapılan itirazı Sağlık sorunu ve yası nedeniyle reddeden İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinde yeralan uç hakimden biri olan Selda Kutluata, kendi isteği uzerine İstanbul Hakimliği’nden alınıp Bakırköy Hakimliği’ne getirildi.

2 takviye savcı resmen atandı

HSYK’nın, Ergenekon sorusturmasını surduren İstanbul Bassavcıvekilliği emrine ’takviye savcı’ olarak verdiği Kasım İlimoğlu ve Mustafa Çavusoğlu asaleten atandı. Bakırköy Savcıları İlimoğlu ve Çavusoğlu, İstanbul Cumhuriyet Savcısı olarak, genis yetkili ağır ceza bunyesine verildi. İlimoğlu, Ergenekon savcılığını surdurecek. Çavusoğlu’nun ise genis yetkili ağır ceza bunyesindeki dosyalara baktığı bildirildi.

Kurul’dan yargıyla ilk örnek atama

6 yıl önce Adalet Basmufettisliği’nden bakanın teklifi ile Ankara Savcılığı’na gönderilen, bu atamayı da Danıstay’da dava açıp iptal ettiren İsmail Turgut, mesleğe döndu. Yargı kararını uygulayan Kurul, ilk kez böyle bir karara imza attı. Emekli olan Turgut’un, Ankara Savcısı olarak birinci sırada atandı. Basmufettisliğe atanması ise bakanlık tasarrufu ile olabilecek.

Yengeç-2’ye karısan Malatya’ya savcı

Rusvet iddialı Yengeç-2 operasyonuna adı karısan İzmir Ağır Ceza Mahkemesi Baskanı Faruk Ceyhan da Malatya’ya savcı olarak atandı.

Baydemir’e beraat veren İstanbul’a

Diyarbakır Buyuksehir Belediye Baskanı Osman Baydemir’in, Kurtçe davetiye ve afis bastırma davasında suçun yasal unsurları olusmadığı için beraat kararı veren Diyarbakır Hakimi Mustafa Yener Ulak, İstanbul Hakimliği’ne atandı.

Gumrukle davalı savcı Van’a gitti

CHP’li Belediye Baskanı Hamdi Sedefçi hakkında ihaleye fesat karıstırmak ve Çete kurmak suçlarından 45 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıp tutuklatan Edirne Savcısı Mahmut Kaan Yuksel, Van Savcılığı’na gönderildi. CHP’li Sedefçi daha sonra tahliye edilmisti.

Dink elestirisi yazan sisli’ye

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Hasan Basri Zamanis ise sisli Savcılığı’na atandı. Zamanis, 7 Mayıs 2007’de kaleme aldığı iddianamedeki, Dink’in tetikçisinin basına yansıyan göruntuleriyle ilgili olarak da polisler açığa alınırken askerlerin sadece görev yerleri değistirildi. Ne demek askerin morali bozulmasın. Asker suça karısmasın ki morali bozulmasın ifadesi dikkat çekmisti.

Alemden sorusturulan savcı Osmaniye’ye

Çorlu’da ihaleye fesat karıstırdıkları iddiasıyla tutuklanan 4 sanıktan 3’unu nöbetçi olduğu gun tahliye eden Çorlu Hakimi Selçuk Uğur Özdemir, Osmaniye hakimliğine gönderildi. Çorlu Cumhuriyet Savcısı Engin simsek sanıklar hakkında hazırladığı iddianamede, Hakim Özdemir’in Rus kadınla geçirdiği gecenin masraflarının tahliye ettiği sanıklar tarafından ödenmesini de cinsel arzunun tatmini de yarar sağlamaktır diyerek rusvet sayılmasını istemisti.

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+