Baspiskopos Aram Atesyan Patrik Genel Vekili seçildi - Haber Arşivi 2001-2011
27 Şubat 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Վահագն / Ժամ : Փայլածու

Haber Arşivi 2001-2011 :

04 Temmuz 2010  

Baspiskopos Aram Atesyan Patrik Genel Vekili seçildi -

Baspiskopos Aram Atesyan Patrik Genel Vekili seçildi

İstanbul Valiligi'nin 29 Haziran 2010 tarihli yazısına istinaden Patrikhane'de toplanan genisletilmis Ruhani Kurul'un yaptıgı oylamada, 26 oydan 25'ini alan Baspiskopos Aram Atesyan Patrik Genel Vekili seçildi.

Hay Tert'in haberine göre Baspiskopos Atesyan, Patrik Mesrob II hayatta olduğu surece, kendisine vekaleten cemaatin dini ve hayri islerini yurutecek. Kilise geleneklerine göre Patriğin hastalığı veya yurt dısı gezisinde olması gibi durumlarda kendisine en yaslı Baspiskopos vekalet ediyordu. En yaslı Baspiskopos olan sahan Sıvacıyan'ın yasının ilerlemis olması nedeniyle, Patrik Vekilinin görevlerini de fiilen Ruhani Kurul Baskanı Baspiskopos Aram Atesyan surduruyordu.

Patriklik görevlerinin uzun sure vakeleten yurutulmesini sakıncalı bulmus olan Ruhani Kurul 3 Aralık 2009 tarihli dilekçe ile kilise geleneklerinde mevcut olan es-patriklik seçiminin yapılabilmesi için basvuruda bulunmustu. Ermeni kilisesinin kadim geleneklerine göre Patrik 6/7 sivil, 1/7 ruhani delegenin oyuyla seçiliyor. Valilik ise 29.06.2010 tarihli dilekçesi ile, 1998 tarihli geçici Patrik seçimi talimatnamesinde es-patriklik hakkında duzenleme bulunmadığı gerekçesiyle basvuruyu reddeti ve Ruhani Kurul tarafından daha önce bir uygulaması bulunmayan "Patrik Genel Vekili" seçilmesi talimatını verdi.

Ermeni Kilise'sinde Patriğin vefatı veya görevi bırakması durumunda, bosalan makama yeniden halk seçimi yapılana kadar ruhani kurul tarafından, "makamın koruyucusu" anlamına gelen Değabah (Kaymakam) seçiliyor. 29 haziran 2010 tarihli Valilik yazısında, Mesrob II'nin istifa etmemis ve halen hayatta olması nedeniyle makamın bos sayılamayacağı açıkça ifade ediliyor. Bu nedenle, seçilecek olan Ruhani'ye Patrik Kaymakamı yerine farklı bir sıfat olarak Patrik Genel Vekili unvaninin uygun bulunmus olduğu anlasılıyor. Bu sartlarda, Baspiskopos Aram Atesyan'ın durumu daha önce iki örneği mevcut olan uzun sureli Patrik Kaymakamlığı görevlerinin bir benzeri olacak. Geçmiste, Baspiskopos Kevork Arslanyan 1922'de Patrik Zaven Der Yeğiyayan'ın istifa etmeden yurtdısına kaçması, 1944'te ise Patrik Mesrob Naroyan'ın vefatı nedeniyle 2 kez Patrik Kaymakamı seçilmisti. Baspiskopos Arslanyan yeniden Patriklik seçimi yapılana kadar ilkinde 5 yıl, ikincisinde 7 yıl sure ile bu görevleri surdurmustu.

Dini azınlıkların ruhani liderlerine, Bakanlar Kurulu'nun özel izniyle sokakta dini kıyafetle dolasma izni veriliyor. Her mezhepten sadece bir ruhaniye verilen bu izin 1998'den beri Patrik Mesrob II'de bulunuyor. Valilik yazısına göre, Baspiskopos Aram Atesyan'ın talebi halinden bu izin Patrik Mesrob II'den alınarak kendisine verilebilecek.

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+