​Armine - Çorak Dağ’ın Sürgünü Ermenice`ye çevrildi - Kitap Köşesi
24 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Հոթապեալ

Kitap Köşesi :

18 Mayıs 2023  

​Armine - Çorak Dağ’ın Sürgünü Ermenice`ye çevrildi -

​Armine - Çorak Dağ’ın Sürgünü Ermenice`ye çevrildi ​Armine - Çorak Dağ’ın Sürgünü Ermenice`ye çevrildi

Murat Ataş’ın, Anadolu’da yüzlerce yıl bir arada yaşayan Türkler ve Ermenilerin kopuşunu kaleme aldığı romanı Armine - Çorak Dağ’ın Sürgünü Ermenice’ye çevrildi. Romanın çevirisini, Narine Tadevosyan yaptı.

Murat Ataş’ın kaleme aldığı Armine - Çorak Dağ’ın Sürgünü romanı Ermenice’ye çevrildi. Ataş'ın bir asır sonra el sıkışmaya, önyargıları kırmaya ve diyaloğa çağıran romanı böylelikle Ermeni okurla buluşmuş oldu.

Ermenistan’ın büyük yayınevleri arasında bulunan Antares tarafından basılan Armine’nin çevirisini, Narine Tadevosyan yaptı.

Türkiye’de Aras Yayıncılık’tan çıkan kitabın Türkçe ve Ermenice baskılarını bir çok ülkede ve dünyanın saygın üniversitelerinin kütüphanelerinden edinebilmek mümkün.

Armine - Çorak Dağ’ın Sürgünü romanının tanıtım yazısından...

İhtiyar bir adam, yanında kara köpeğiyle, Ermeniler ve Türklerin bir arada yaşadığı bir köye gelir. Kışları Sivas şehrinde, yazları ise köyde sakin bir hayat süren Galenler ailesi bu durumdan huzursuz olur, zira ihtiyarla aralarında geçmişten kalmış, çözülmemiş bir hesap vardır.

Birinci Dünya Savaşı’yla birlikte tarih önüne geçilmez bir hızla akmaya başlar. Ermeniler için günbatımı yaklaşırken, Armine ile Civan’ın aşkı henüz şafağını yaşamaktadır. Köylüler, nedenlerini dahi bilmedikleri politik kararlara maruz kalarak yok oluşa doğru yürürken, iki âşık önce hayatta kalmaya, sonra birbirlerine kavuşmaya ahdederek ölüme direnirler.

Kurgu ile gerçeği, söylence ile sevdayı iç içe geçirdiği Armine Çorak Dağ’ın Sürgünü romanında yörenin gelenekleri, Türkler ve Ermeniler arasında komşuluk ilişkileri, gitgide biriken gerginliklerin 1915’te nasıl bir karanlık yarattığı incelikli bir şekilde aktarılırken, yerel bir trajedi, evrensel ölçekte insanlık hallerini yansıtan bir aynaya dönüşüyor.

MURAT ATAŞ KİMDİR?

1971’de Sivas’ta doğdu. Lise eğitimini Sivas’ta tamamladı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Cumhuriyet gazetesinde editörlük yaptı, dört yıl boyunca yazıişleri müdürlüğü görevini üstlendi. Habertürk gazetesinde editör olarak çalışıyor. Armine Çorak Dağ’ın Sürgünü ilk romanı.

Bu haber birgun kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (birgun) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(birgun). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+